CanaDAM 2019
SFU Harbour Centre, May 29 - 31, 2019 canadam.math.ca/2019
Program        

Schedule - Contributed Talks

Please note that schedules are subject to change without notice, particularly changes within a given session.

Algebraic combinatorics I (CT1)
Chair: Alexander Garver (UQAM)
 
Wednesday May 29
15:30 - 15:50 Logan Crew (University of Pennsylvania), A Deletion-Contraction Relation for the Chromatic Symmetric Function, Scotiabank Lecture Room 1315
15:55 - 16:15 Hiranya Kishore Dey (IIT Bombay, India), Gamma positivity of the Excedance based Eulerian polynomial in positive elements of Classical Weyl Groups, Scotiabank Lecture Room 1315
16:20 - 16:40 Orli Herscovici (Technion - Israel Institute of Technology), $p,q$-deformed Touchard polynomials and statistics on set partitions, Scotiabank Lecture Room 1315
16:45 - 17:05 Yotsanan Meemark (Chulalongkorn University), Zero Divisor Graphs of Finite Chain Rings, Scotiabank Lecture Room 1315
17:10 - 17:30 Amarpreet Rattan (Simon Fraser University), Factorizations of canonical full cycle, $k$-parking functions and cacti., Scotiabank Lecture Room 1315
 
Algebraic combinatorics II (CT2)
Chair: Jessica Striker (North Dakota State University)
 
Friday May 31
15:30 - 15:50 Dula Giora (Netanya Academic College, Israel), Cohomology Developed Matrices - constructing weighing matrices from their automorphisms, Cominco Policy Room 1415
15:55 - 16:15 Amalya Mihnea (Saint Thomas University), Patterns in Rosary Permutations, Cominco Policy Room 1415
16:20 - 16:40 Todd Mullen (Dalhousie University), Chip-Firing And Polyominoes, Cominco Policy Room 1415
 
Combinatorial geometry (CT3)
Chair: Andrew Vince (University of Florida)
 
Wednesday May 29
10:30 - 10:50 Umakanta Pattanayak (Singapore University of Technology and Design), Geometry of integer hulls of strictly convex sets, Canadian Pacific Lecture Room 1530
10:55 - 11:15 David Richter (Western Michigan University), A Report on Orthotopes, Canadian Pacific Lecture Room 1530
11:20 - 11:40 Sergei Tsaturian (University of Manitoba), Results in Euclidean Ramsey theory, Canadian Pacific Lecture Room 1530
11:45 - 12:05 Ethan White (University of British Columbia), Rigid unit-bar frameworks, Canadian Pacific Lecture Room 1530
12:10 - 12:30 Stephen J. Young (Pacific Northwest National Laboratory), A Linear Time Measure for Network Analysis, Canadian Pacific Lecture Room 1530
 
Combinatorics of computing (CT5)
Chair: Eva Rotenberg (Technical University of Denmark)
 
Tuesday May 28
10:30 - 10:50 Krystal Guo (Université libre de Bruxelles), Average mixing matrix of quantum walks., Earl and Jennie Lohn Policy Room 7000
10:55 - 11:15 Kelly Boothby (D-Wave Systems), Discrete methods and applications in quantum annealing, Earl and Jennie Lohn Policy Room 7000
11:20 - 11:40 Anna Lubiw (University of Waterloo), Token Swapping on Trees, Earl and Jennie Lohn Policy Room 7000
11:45 - 12:05 Christopher Martin van Bommel (University of Waterloo), Quantum Walks, State Transfer, and Entanglement, Earl and Jennie Lohn Policy Room 7000
12:10 - 12:30 Lily Wang (University of Waterloo), The Combinatorics of Nearest and Furthest Smaller Values, Earl and Jennie Lohn Policy Room 7000
 
Counting and enumeration (CT6)
Chair: Joe Sawada (University of Guelph)
 
Tuesday May 28
15:30 - 15:50 Karel Klouda (Czech Technical University in Prague), Synchronizing delay of (epi)Sturmian morphisms, Earl and Jennie Lohn Policy Room 7000
15:55 - 16:15 Samuel Simon (Simon Fraser University), The asymptotics of reflectable weighted walks in arbitrary dimension, Earl and Jennie Lohn Policy Room 7000
16:20 - 16:40 Foster Tom (University of California, Berkeley), Classifying the near-equality of ribbon Schur functions, Earl and Jennie Lohn Policy Room 7000
16:45 - 17:05 Amélie Trotignon (Simon Fraser University & Institut Denis Poisson, Université de Tours), Walks avoiding a quadrant, Earl and Jennie Lohn Policy Room 7000
 
Extremal graph theory (CT7)
Chair: Felix Lazebnik (University of Delaware)
 
Tuesday May 28
15:30 - 15:50 Andrzej Czygrinow (Arizona State University), Rainbow cycles in colored graphs, Cominco Policy Room 1415
15:55 - 16:15 Rachel Kirsch (London School of Economics), Many cliques with few edges, Cominco Policy Room 1415
16:45 - 17:05 Youngho Yoo (Georgia Institute of Technology), The extremal functions for triangle-free graphs with excluded minors, Cominco Policy Room 1415
 
Graph algorithms I (CT8)
Chair: Jakub Gajarský (TU Berlin)
 
Tuesday May 28
10:30 - 10:50 Hung Le (University of Victoria), Light greedy spanners, McCarthy Tetrault Lecture Room 2245
10:55 - 11:15 Jiajian Leo Liang (Simon Fraser University), Algorithmic Analysis for Ridesharing of Personal Vehicles, McCarthy Tetrault Lecture Room 2245
11:20 - 11:40 Keivan Hassani Monfared (University of Victoria), Graph Clustering Problems Arising in Neuroscience, McCarthy Tetrault Lecture Room 2245
11:45 - 12:05 Katherine Moore (Wake Forest University), Parameter-free data clustering via partitioned local depths, McCarthy Tetrault Lecture Room 2245
12:10 - 12:30 Omer Wasim (University of Victoria), Preserving Large Cuts in Fully Dynamic Graphs, McCarthy Tetrault Lecture Room 2245
 
Graph algorithms II (CT9)
Chair: Shenwei Huang (Wilfrid Laurier University)
 
Friday May 31
10:30 - 10:50 Arthur Busch (University of Dayton), Completion of colored graphs that avoid chordless cycles of prescribed lengths, McCarthy Tetrault Lecture Room 2245
10:55 - 11:15 Kevin Hsu (University of Victoria), Minimal obstructions for local tournament orientation completions, McCarthy Tetrault Lecture Room 2245
11:20 - 11:40 Arti Pandey (Indian Institute of Technology Ropar, INDIA), Complexity of Semitotal Domination in Graphs, McCarthy Tetrault Lecture Room 2245
11:45 - 12:05 Akbar Rafiey (Simon Fraser University), On approximation of H-coloring, McCarthy Tetrault Lecture Room 2245
12:10 - 12:30 Yinfeng Zhu (Shanghai Jiao Tong University, China), Strong digraph homomorphisms and non-liftable indices, McCarthy Tetrault Lecture Room 2245
 
Graph coloring I (CT10)
Chair: Bernard Lidický (Iowa State University)
 
Wednesday May 29
15:30 - 15:50 Jamie de Jong (University of Waterloo), Jaeger’s Strong 3-Flow Conjecture for Graphs in Low Genus Surfaces, McCarthy Tetrault Lecture Room 2245
15:55 - 16:15 Ingo Schiermeyer (Technische Universität Bergakademie Freiberg), Polynomial chi-binding functions and forbidden induced subgraphs - a survey, McCarthy Tetrault Lecture Room 2245
16:20 - 16:40 Thomas Schweser (Technische Universität Ilmenau), On DP-Coloring of Digraphs, McCarthy Tetrault Lecture Room 2245
16:45 - 17:05 Rinovia Simanjuntak (Institut Teknologi Bandung, Indonesia), On $D-$Magic Hypercubes, McCarthy Tetrault Lecture Room 2245
17:10 - 17:30 Stanisław Radziszowski (Rochester Institute of Technology), On a Diagonal Conjecture for Classical Ramsey Numbers, McCarthy Tetrault Lecture Room 2245
 
Graph coloring II (CT11)
Chair: Ingo Schiermeyer (Technische Universität Bergakademie Freiberg)
 
Thursday May 30
10:30 - 10:50 Mark Kayll (University of Montana), On uniquely $G$-colourable digraphs of large girth, McCarthy Tetrault Lecture Room 2245
10:55 - 11:15 Amirhossein Kazeminia (Simon Fraser University), Counting homomorphisms modulo prime, McCarthy Tetrault Lecture Room 2245
11:20 - 11:40 Elham Roshanbin (Alzahra University), Star edge colouring of graphs, McCarthy Tetrault Lecture Room 2245
11:45 - 12:05 Nathan Singer (Simon Fraser University), Colouring Complexes, McCarthy Tetrault Lecture Room 2245
12:10 - 12:30 Feiran(Frank) Yang (University of Victoria), 2-limited broadcast domination on subcubic graph, McCarthy Tetrault Lecture Room 2245
 
Graph coloring III (CT12)
Chair: Robert Šámal (Charles University)
 
Friday May 31
15:30 - 15:50 Thomas Bellitto (University of Southern Denmark), Connecting edge-colouring, McCarthy Tetrault Lecture Room 2245
15:55 - 16:15 Kyle MacKeigan (Dalhousie University), Orthogonal Colourings of Degenerate Graphs, McCarthy Tetrault Lecture Room 2245
16:20 - 16:40 Kiki Sugeng (Universitas Indonesia), On Inclusive Distance Vertex Irregular Graphs, McCarthy Tetrault Lecture Room 2245
16:45 - 17:05 Virgélot Virgile (Université de Montréal), Eternal Domination: Realizable and non-realizable triples, McCarthy Tetrault Lecture Room 2245
17:10 - 17:30 Wing Hong Tony Wong (Kutztown University of Pennsylvania), The Edge-Distinguishing Chromatic Number of Various Graphs, McCarthy Tetrault Lecture Room 2245
 
Graphs and geometry (CT13)
Chair: John Gimbel (University of Alaska)
 
Friday May 31
10:30 - 10:50 Ryan Hayward (University of Alberta), Play Hex like an expert: a 76-year-old lecture, McLean Management Studies Lab 2945
10:55 - 11:15 Yifan Jing (University of Illinois at Urbana-Champaign), The genus of complete 3-uniform hypergraphs, McLean Management Studies Lab 2945
11:20 - 11:40 Valentina Pepe (Sapienza University of Rome), Finite Geometries and Pseudorandom Graphs, McLean Management Studies Lab 2945
11:45 - 12:05 Sima Hajiaghaei Shanjani (University of Victoria), Hardness of Approximation for Geometric Set Cover and Related Problems, McLean Management Studies Lab 2945
12:10 - 12:30 Matthew Sullivan (University of Waterloo), Fundamentals of Rotation Schemes, McLean Management Studies Lab 2945
 
Matroids and ordered sets (CT15)
Chair: Jorn van der Pol (University of Waterloo)
 
Tuesday May 28
10:30 - 10:50 John Goldwasser (West Virginia University), Polychromatic colorings in the integers and the integers mod n, McLean Management Studies Lab 2945
11:20 - 11:40 Richard Lang (University of Waterloo), Upper density of monochromatic infinite paths, McLean Management Studies Lab 2945
11:45 - 12:05 Sean McGuinness (Thompson Rivers University), Serial Exchanges of Elements in a Matroid, McLean Management Studies Lab 2945
12:10 - 12:30 Tamás Mészáros (Freie Universität Berlin), Boolean dimension and tree-width, McLean Management Studies Lab 2945
 
Probabilistic methods (CT16)
Chair: Jane Gao (University of Waterloo)
 
Wednesday May 29
10:30 - 10:50 Mikhail Isaev (Monash University), Distribution of tree parameters via martingale CLT, Scotiabank Lecture Room 1315
10:55 - 11:15 Oleksii Omelchenko (Simon Fraser University), Satisfiability Threshold for Power Law Random 2-SAT derived from Configuration Model, Scotiabank Lecture Room 1315
11:20 - 11:40 Peter Otto (Willamette University), Vector multiplicative coalescent processes and mean minimal spanning trees of multipartite graphs, Scotiabank Lecture Room 1315
11:45 - 12:05 Igor Shinkar (Simon Fraser University), On Coloring Random Subgraphs of a Fixed Graph, Scotiabank Lecture Room 1315
12:10 - 12:30 Alexandra Wesolek (Simon Fraser University), Bootstrap percolation in Ore-type graphs, Scotiabank Lecture Room 1315
 
Rankings (CT17)
Chair: Gara Pruesse (Vancouver Island University)
 
Wednesday May 29
15:30 - 15:50 Andrew Beveridge (Macalester College), Constructing Admissible Voter Preferences with the Voter Basis, McLean Management Studies Lab 2945
15:55 - 16:15 Charles Jolin-Landry (University of British Columbia), Dual-Sport-Venue Sports Scheduling, Constraint Programming and Global Constraints - Part 1, McLean Management Studies Lab 2945
16:20 - 16:40 Donovan Hare (University of British Columbia), Dual-Sport-Venue Sports Scheduling, Constraint Programming and Global Constraints - Part 2, McLean Management Studies Lab 2945
16:45 - 17:05 Sarah Wolff (Denison University), Inferring Rankings From First Order Marginals, McLean Management Studies Lab 2945
 
Spectral graph theory (CT18)
Chair: Florian Lehner (University of Warwick)
 
Thursday May 30
10:55 - 11:15 Kate Lorenzen (Iowa State University), Constructions of Distance Laplacian Cospectral Graphs, Cominco Policy Room 1415
11:20 - 11:40 Kris Vasudevan (University of Calgary), Influence of signs on expander graphs: Ramanujan graphs*, Cominco Policy Room 1415
11:45 - 12:05 Xiaojing Wang (University Waterloo), Constructing Comatching Graphs by $2$-Sums, Cominco Policy Room 1415
12:10 - 12:30 Xiaohong Zhang (University of Manitoba), Laplacian fractional revival in graphs, Cominco Policy Room 1415
 
Structure of graphs I (CT19)
Chair: David Wood (Monash University)
 
Wednesday May 29
10:30 - 10:50 Mark Ellingham (Vanderbilt University), The structure of $4$-connected $K_{2,t}$-minor-free graphs, McLean Management Studies Lab 2945
10:55 - 11:15 Cheolwon Heo (University of Waterloo), Signed graphs with the same even cycles, McLean Management Studies Lab 2945
11:20 - 11:40 David Kirkpatrick (University of British Columbia), Isolated Perfect Matchings, McLean Management Studies Lab 2945
11:45 - 12:05 Samuel Mohr (TU Ilmenau), Kempe Chains and Rooted Minors, McLean Management Studies Lab 2945
12:10 - 12:30 Douglas B. West (Zhejiang Normal University and University of Illinois), Cut-edges and Regular Subgraphs in Odd-degree Regular Graphs, McLean Management Studies Lab 2945
 
Structure of graphs II (CT20)
Chair: Mark Ellingham (Vanderbilt University)
 
Friday May 31
15:30 - 15:50 Alizée Gagnon (Université de Montréal), On Self-Contained Graphs, McLean Management Studies Lab 2945
15:55 - 16:15 Shonda Gosselin (University of Winnipeg), Almost t-complementary uniform hypergraphs, McLean Management Studies Lab 2945
16:20 - 16:40 John Irving (Saint Mary's University), Counting Locally Oriented Noncrossing Trees, McLean Management Studies Lab 2945
16:45 - 17:05 Robert D. Luther (Memorial University of Newfoundland), Existential Closure in Line Graphs, McLean Management Studies Lab 2945
17:10 - 17:30 Masood Masjoody (Simon Fraser University), Cops and Robbers on Graphs with a Set of Forbidden Induced Subgraphs, McLean Management Studies Lab 2945