CMS/SMC
CanaDAM 2013
Université Memorial de Terre-Neuve, 10 - 13 juin 2013 www.smc.math.ca//2013f
Programme        

Horaire - Vue globale

Veuillez noter que l'horaire peut être modifié sans préavis, surtout s'il s'agit de modifications à l'intérieur d'une session.

 
lundi 10 juin
8:00 - 8:35  Morning coffee, Bruneau IIC atrium

8:35 - 8:50  Opening remarks, Bruneau IIC-2001

8:50 - 9:40  Plenary: Carla Savage, Bruneau IIC-2001

9:40 - 10:10  Coffee and nutrition, Bruneau IIC atrium

10:10 - 12:35  IM1: Enumerative Combinatorics, Arts A-1043
10:10 - 12:05  CM1: Eric Mendelsohn: Colleagues and Descendants I, Arts A-1046
10:10 - 12:35  CM2: Graph Homomorphisms, Science SN-2098
10:10 - 12:35  CM3: Graph Structure and Algorithms, Science SN-2105
10:10 - 12:35  CM4: Nested Recurrence Relations, Science SN-2101
10:10 - 12:35  CT1: Graph Theory I, Arts A-1045

12:35 - 14:00  Lunch break

14:00 - 14:50  Plenary: Victor Reiner, Bruneau IIC-2001

14:50 - 15:15  Coffee and nutrition, Bruneau IIC atrium

15:15 - 17:40  IM2: Algebraic Combinatorics, Arts A-1043
15:15 - 17:40  CM5: Applications of Generating Functions, Science SN-2101
15:15 - 17:10  CM6: Chromatic Graph Theory, Science SN-2098
15:15 - 17:10  CM7: Eric Mendelsohn: Colleagues and Descendants II, Arts A-1046
15:15 - 17:40  CT2: Graph Theory II, Arts A-1045
15:15 - 17:40  CT3: Random Graphs, Science SN-2105
15:15 - 17:10  CT4: Words and Recurrences, Arts A-1049

17:45 - 18:00  Conference Photo, Near the base of the Clock Tower

18:00 - 20:00  Welcome Reception, Bruneau IIC atrium
 
mardi 11 juin
8:15 - 8:50  Morning coffee, Bruneau IIC atrium

8:50 - 9:40  Plenary: Robert Sedgewick, Bruneau IIC-2001

9:40 - 10:10  Coffee and nutrition, Bruneau IIC atrium

10:10 - 12:35  IM3: Analytic Combinatorics, Arts A-1043
10:10 - 12:35  CM8: Decidability in Automatic and Related Sequences, Science SN-2101
10:10 - 12:35  CM9: Eric Mendelsohn: Colleagues and Descendants III, Arts A-1046
10:10 - 12:35  CM10: Geometric Representations of Graphs, Science SN-2105
10:10 - 12:35  CM11: Partitioning Graphs into Independent Sets and Cliques, Science SN-2098
10:10 - 12:05  CT5: Matroids, Codes and Numbers, Arts A-1049
10:10 - 12:35  CT6: Optimization, Arts A-1045

12:35 - 14:00  Lunch break

14:00 - 14:50  Plenary: Miguel Anjos, Bruneau IIC-2001

14:50 - 15:15  Coffee and nutrition, Bruneau IIC atrium

15:15 - 17:40  IM4: Combinatorics and Geometry of Linear Optimization, Arts A-1043
15:15 - 17:40  CM12: Cycle Decompositions of Graphs I, Science SN-2098
15:15 - 17:40  CM13: Domination in Graphs, Science SN-2101
15:15 - 17:40  CM14: Finite Fields in Combinatorics I, Arts A-1046
15:15 - 17:10  CM15: Gray Codes and Universal Cycles, Science SN-2105
15:15 - 17:10  CT7: Enumeration I, Arts A-1049
15:15 - 17:40  CT8: Graph Theory III, Arts A-1045

17:45 - 18:45  Problem Session -- Brett Stevens, Bruneau IIC-2001

19:00 - 22:00  Grad student reception, Bitters Restaurant and Lounge
 
mercredi 12 juin
8:15 - 8:50  Morning coffee, Bruneau IIC atrium

8:50 - 9:40  Plenary: Reinhard Diestel, Bruneau IIC-2001

9:40 - 10:10  Coffee and nutrition, Bruneau IIC atrium

10:10 - 12:35  IM5: Graph Theory, Arts A-1043
10:10 - 12:35  CM16: Applied Combinatorics and the Natural Sciences I, Science SN-2105
10:10 - 12:35  CM17: Cycle Decompositions of Graphs II, Science SN-2098
10:10 - 12:35  CM18: Finite Fields in Combinatorics II, Arts A-1046
10:10 - 12:35  CM19: Graph Theory with Applications in Chemistry I, Science SN-2101
10:10 - 12:35  CT9: Visibility and Geometry, Arts A-1045

12:35 - 14:00  Lunch break

14:00 - 14:50  Plenary: Anne Condon, Bruneau IIC-2001

14:50 - 15:15  Coffee and nutrition, Bruneau IIC atrium

15:15 - 17:40  IM6: Algorithmic Methods in Comparative Genomics, Arts A-1043
15:15 - 17:40  IM7: Probabilistic Combinatorics, Arts A-1046
15:15 - 17:40  CM20: Galois geometries and applications I, Science SN-2105
15:15 - 17:40  CM21: Graph Theory with Applications in Chemistry II, Science SN-2101
15:15 - 17:40  CM22: Hypergraphs, Science SN-2098
15:15 - 17:40  CT10: Graph Theory IV, Arts A-1045

19:00 - 20:00  Reception sponsored by Elsevier, Bruneau IIC atrium

20:00 - 21:00  Popular Lecture sponsored by AARMS: Robert Bosch, Bruneau IIC-2001
 
jeudi 13 juin
8:15 - 8:50  Morning coffee, Bruneau IIC atrium

8:50 - 9:40  Plenary: Benny Sudakov, Education ED-1020

9:40 - 10:10  Coffee and nutrition, Bruneau IIC atrium

10:10 - 12:35  IM8: Extremal Combinatorics, Arts A-1043
10:10 - 12:35  CM23: Applied Combinatorics and the Natural Sciences II, Science SN-2101
10:10 - 12:35  CM24: Discrete Math Coast to Coast: Newfoundland and the West, Arts A-1046
10:10 - 12:35  CM25: Galois Geometries and Applications II, Science SN-2105
10:10 - 12:35  CM26: Independence Number: Theory and Applications I., Science SN-2098
10:10 - 12:35  CT11: Designs, Arts A-1045
10:10 - 12:35  CT12: Graph Colouring, Arts A-1049

12:35 - 14:00  Lunch break

14:00 - 14:50  Plenary: Cheryl Praeger, Bruneau IIC-2001

14:50 - 15:15  Coffee and nutrition, Bruneau IIC atrium

15:15 - 17:40  IM9: Design Theory, Arts A-1043
15:15 - 17:40  CM27: Discrete Math Coast to Coast: The Maritimes and the Middle, Arts A-1046
15:15 - 17:40  CM28: Independence Number: Theory and Applications II., Science SN-2098
15:15 - 17:40  CT13: Broadcast and Algorithms, Arts A-1049
15:15 - 17:10  CT14: Complexity and Reductions, Arts A-1045
15:15 - 16:40  CT15: Enumeration II, Science SN-2105
15:15 - 17:40  CT16: Ramsey Theory and Extremal Combinatorics, Science SN-2101

17:45 Conference Ends

Commandites

Atlantic Association for Research in the Mathematical Sciences Centre de recherches mathmatiques The Fields Institute Pacific Institute for the Mathematical Sciences Socit mathmatique du Canada Université Memorial de Terre-Neuve