CMS/SMC
CanaDAM 2013
Université Memorial de Terre-Neuve, 10 - 13 juin 2013 www.smc.math.ca//2013f
Programme        

Horaire - par journe

Veuillez noter que l'horaire peut être modifié sans préavis, surtout s'il s'agit de modifications à l'intérieur d'une session.

 
lundi 10 juin
8:00 - 8:35 Morning coffee, Bruneau IIC atrium

8:35 - 8:50 Opening remarks, Bruneau IIC-2001

8:50 - 9:40 Carla Savage (North Carolina State University), Plenary, Generalized Inversion Sequences, Bruneau IIC-2001

9:40 - 10:10 Coffee and nutrition, Bruneau IIC atrium

10:10 - 10:35 Sergi Elizalde (Dartmouth College), IM1, Bijections for lattice paths between two boundaries, Arts A-1043
10:10 - 10:35 Jason Brown (Dalhousie University), CM1, Colourful problems in combinatorics, Arts A-1046
10:10 - 10:35 Laszlo Egri (Hungarian Academy of Sciences, Budapest), CM2, List H-Coloring a Graph by Removing Few Vertices, Science SN-2098
10:10 - 10:35 Jessica Enright (University of Glasgow), CM3, On List Colouring and List Homomorphism of Permutation and Interval Graphs, Science SN-2105
10:10 - 10:35 Steve Tanny (University of Toronto), CM4, An Invitation to Nested Recurrence Relations, Science SN-2101
10:10 - 10:35 Odile Marcotte (CRM and UQAM), CT1, On the maximum orders of an induced forest, an induced tree, and a stable set, Arts A-1045

10:40 - 11:05 Bruce Sagan (Michigan State University), IM1, A factorization theorem for $m$-rook placements, Arts A-1043
10:40 - 11:05 Elaine Eschen (West Virginia University), CM3, Colored Graph Completion, Science SN-2105
10:40 - 11:05 Nevena Francetic (Carleton University), CM1, Relation between optimal group divisible packing and covering designs, Arts A-1046
10:40 - 11:05 Mustazee Rahman (University of Toronto), CM4, Nested Recursions, Simultaneous Parameters and Tree Superpositions, Science SN-2101
10:40 - 11:05 Robert Samal (Charles University, Prague), CM2, Hedetniemi conjecture for strict vector chromatic number, Science SN-2098
10:40 - 11:05 Paul Wenger (Rochester Institute of Technology), CT1, Saturated Subgraphs of Multipartite Graphs, Arts A-1045

11:10 - 11:35 Alejandro Morales (LaCIM, UQAM), IM1, Counting matrices over finite fields with zeroes on Rothe diagrams, Arts A-1043
11:10 - 11:35 Hamed Hatami (McGill University, Montreal), CM2, The entropy of random-free graphons and properties, Science SN-2098
11:10 - 11:35 Jeff Shallit (University of Waterloo), CM4, Automata and nested recurrences, Science SN-2101
11:10 - 11:35 R. Sritharan (University of Dayton), CM3, Hendry's conjecture holds for spider intersection graphs, Science SN-2105
11:10 - 11:35 Douglas Stinson (University of Waterloo), CM1, Combinatorial Aspects of Key Distribution for Sensor Networks, Arts A-1046
11:10 - 11:35 Matthias Kriesell (Technical University Ilmenau), CT1, On the Structure of Graphs of Minimum Degree at least Four, Arts A-1045

11:40 - 12:05 Mathilde Bouvel (CNRS/LaBRI Bordeaux I), IM1, Operators of equivalent sorting power and related Wilf-equivalences, Arts A-1043
11:40 - 12:05 Kathie Cameron (Wilfrid Laurier University), CM3, Same-Degree Trees and Intermediate Trees, Science SN-2105
11:40 - 12:05 Marcel Celaya (McGill University), CM4, Morphic Words and Nested Recurrence Relations, Science SN-2101
11:40 - 12:05 Karen Meagher (University of Regina), CM1, Covering arrays on graphs, Arts A-1046
11:40 - 12:05 Jaroslav Nesetril (Charles University, Prague), CM2, Tree-depth primer, Science SN-2098
11:40 - 12:05 Sarada Herke (The University of Queensland), CT1, Perfect 1-factorisations of circulant graphs of degree 4, Arts A-1045

12:10 - 12:35 Markus Nebel (University of Kaiserslautern), IM1, The Combinatorics of RNA in the Polymere Zeta Model, Arts A-1043
12:10 - 12:35 Patrice Ossona de Mendez (L'Ecole des Hautes Etudes en Sciences Sociales, Paris), CM2, A first Intermediate class with limit object, Science SN-2098
12:10 - 12:35 Frank Ruskey (University of Victoria), CM4, An undecidable nested recurrence relation, Science SN-2101
12:10 - 12:35 Katie Tsuji (University of Waterloo), CM3, Finding Monotone Path Systems in Regions with Holes, Science SN-2105
12:10 - 12:35 Mustapha Aouchiche (GERAD and HEC), CT1, Two Laplacians for the Distance Matrix of a Graph, Arts A-1045

12:35 - 14:00 Lunch break

14:00 - 14:50 Victor Reiner (University of Minnesota), Plenary, Catalan numbers, parking functions, and invariant theory, Bruneau IIC-2001

14:50 - 15:15 Coffee and nutrition, Bruneau IIC atrium

15:15 - 15:40 Drew Armstrong (University of Miami), IM2, Maximal Chains of Parabolic Subgroups, Arts A-1043
15:15 - 15:40 Robert Bailey (Ryerson University), CM7, Generalized packing designs with block size 5, Arts A-1046
15:15 - 15:40 Bernhard Gittenberger (Technische Universität Wien), CM5, Associative and commutative tree representations for Boolean functions, Science SN-2101
15:15 - 15:40 Stan Wagon (Macalester College), CM6, Computational Hamiltonianism, Science SN-2098
15:15 - 15:40 Lowell Abrams (The George Washington University), CT4, A Family of Nim-Like Arrays: The Locator Theorem, Arts A-1049
15:15 - 15:40 Mark Ellingham (Vanderbilt University), CT2, Hamiltonicity of 3-connected planar graphs with a forbidden minor, Arts A-1045
15:15 - 15:40 Pu Gao (University of Toronto), CT3, Change of limiting distributions of the number of large matchings, Science SN-2105

15:45 - 16:10 Brendon Rhoades (UCSD), IM2, Extending the parking space, Arts A-1043
15:45 - 16:10 Derek Corneil (University of Toronto), CM7, Graph searches and cocomparability graphs, Arts A-1046
15:45 - 16:10 Gary MacGillivray (University of Victoria), CM6, Locally injective homomorphisms, Science SN-2098
15:45 - 16:10 Helmut Prodinger (Stellenbosch University), CM5, Generating functions in the analysis of $m$-versions of approximate counting, binary search trees and other structures, Science SN-2101
15:45 - 16:10 Mousavi Haji Seyyed Hamoon (University of Waterloo), CT4, Repetition Avoidance in Circular Factors, Arts A-1049
15:45 - 16:10 Nishad Kothari (University of Waterloo), CT2, Characterizing prism-free planar bricks., Arts A-1045
15:45 - 16:10 Cristiane M. Sato (University of Waterloo), CT3, On the robustness of random k-cores, Science SN-2105

16:15 - 16:40 Rosa Orellana (Dartmouth), IM2, The quasi-partition algebra, Arts A-1043
16:15 - 16:40 Peter Dukes (University of Victoria), CM7, Designs of high dimension, Arts A-1046
16:15 - 16:40 Luke Postle (Emory University), CM6, Linear Isoperimetric Bounds in Graph Coloring, Science SN-2098
16:15 - 16:40 Alfredo Viola (Universidad de la República), CM5, Counting reducible, powerful, and relatively irreducible multivariate polynomials over finite fields, Science SN-2101
16:15 - 16:40 Deepak Bal (Carnegie Mellon University), CT3, Packing Tree Factors in Random and Pseudo-Random Graphs, Science SN-2105
16:15 - 16:40 Jan Foniok (Queen's University), CT2, Right adjoints of Pultr functors, Arts A-1045
16:15 - 16:40 Sahand Saba (University of Victoria), CT4, Non-Trivial Decidable Nested Recurrence Relations, Arts A-1049

16:45 - 17:10 Hugh Thomas (University of New Brunswick), IM2, A reflection group perspective on c-vectors, Arts A-1043
16:45 - 17:10 Joan Hutchinson (Macalester College), CM6, A variation on Heawood-list-coloring for graphs on surfaces, Science SN-2098
16:45 - 17:10 Nabil Shalaby (Memorial University of Newfoundland), CM7, Skolem labelled graphs, old and new results, Arts A-1046
16:45 - 17:10 Mark Daniel Ward (Purdue University), CM5, Recent Directions in Tries, Pattern Matching, Suffix Trees, and Subword Complexity, Science SN-2101
16:45 - 17:10 Russell Hendel (Towson University), CT4, Ruskey's Open Problem on Hofstadter's $Q$ Function, Arts A-1049
16:45 - 17:10 Florian Lehner (Graz University of Technology), CT3, Automorphism breaking in locally finite graphs, Science SN-2105
16:45 - 17:10 Steven Schluchter (George Washington University), CT2, Ordinary voltage graphs, pseudosurfaces, and derived cellular homology., Arts A-1045

17:15 - 17:40 Abraham Broer (Université de Montréal), IM2, Algorithms of making linebundles on cotangent bundles of complete homogeneous spaces more positive., Arts A-1043
17:15 - 17:40 Marie-Louise Bruner (Vienna University of Technology, Austria), CM5, Parking in trees, Science SN-2101
17:15 - 17:40 Katy Beeler (Wake Forest University), CT3, Deterministic walks, fairness, and choice, Science SN-2105
17:15 - 17:40 Ágnes Tóth (Alfréd Rényi Institute of Mathematics, Budapest), CT2, The asymptotic value of the independence ratio for the direct graph power, Arts A-1045

17:45 - 18:00 Conference Photo, Near the base of the Clock Tower

18:00 - 20:00 Welcome Reception, Bruneau IIC atrium
 
mardi 11 juin
8:15 - 8:50 Morning coffee, Bruneau IIC atrium

8:50 - 9:40 Robert Sedgewick (Princeton University), Plenary, "If You Can Specify It, You Can Analyze It" ---The Lasting Legacy of Philippe Flajolet, Bruneau IIC-2001

9:40 - 10:10 Coffee and nutrition, Bruneau IIC atrium

10:10 - 10:35 Marcos Kiwi (Universidad de Chile), IM3, Towards the distribution of the size of the largest non-crossing matchings in random bipartite graphs, Arts A-1043
10:10 - 10:35 Aiden Bruen (Carleton University), CM9, Unimbeddable nets of small deficiency, Arts A-1046
10:10 - 10:35 Steven Chaplick (Charles University, Prague, Czech Republic), CM10, Max Point-Tolerance Graphs, Science SN-2105
10:10 - 10:35 Dennis D.A. Epple (University of Victoria), CM11, Young diagrams for $(k,l)$-colourings, Science SN-2098
10:10 - 10:35 Jeffrey Shallit (University of Waterloo), CM8, Decidability in Automatic Sequences, Science SN-2101
10:10 - 10:35 Daryl Funk (Simon Fraser University), CT5, Unique graph representations of bias matroids, Arts A-1049
10:10 - 10:35 Bruce Shepherd (McGill University), CT6, Almost-tight Bounds for Online Vector Bin Packing, Arts A-1045

10:40 - 11:05 Daniele Gardy (Université de Versailles Saint-Quentin), IM3, Some problems related to the enumeration of lambda-terms, Arts A-1043
10:40 - 11:05 Tınaz Ekim (Boğaziçi University), CM11, Defective Cocolorings, Science SN-2098
10:40 - 11:05 Frantisek Franek (McMaster University), CM9, On the singularities of extremal periodic strings, Arts A-1046
10:40 - 11:05 Daniel Goc (University of Waterloo), CM8, Automatic Theorem-Proving in Automatic Sequences, Science SN-2101
10:40 - 11:05 Anna Lubiw (University of Waterloo, Waterloo, Canada), CM10, Morphing Planar Graph Drawings, Science SN-2105
10:40 - 11:05 Max Alekseyev (University of South Carolina), CT5, Integral points on biquadratic curves and near-multiples of squares in Lucas sequences, Arts A-1049
10:40 - 11:05 Tom McCormick (UBC Sauder School of Business), CT6, A parametric min cut approximation algorithm for network inhibition, Arts A-1045

11:10 - 11:35 Julien Clement (GREYC, CNRS), IM3, A general framework for the realistic analysis of sorting and searching algorithms. Application to some popular algorithms, Arts A-1043
11:10 - 11:35 Sebastian Raaphorst (University of Ottawa), CM9, The Lovasz Local Lemma and Variable Strength Covering Arrays, Arts A-1046
11:10 - 11:35 Narad Rampersad (University of Winnipeg), CM8, Extremal words in the shift orbit closure of a morphic sequence, Science SN-2101
11:10 - 11:35 Marcus Schaefer (DePaul University, Chicago, U.S.A.), CM10, Toward a Theory of Planarity: An algorithm for simultaneous planarity?, Science SN-2105
11:10 - 11:35 Juraj Stacho (University of Warwick), CM11, Stable-$\Pi$ partitions of graphs, Science SN-2098
11:10 - 11:35 Ahmad Abdi (University of Waterloo), CT6, Integer flows in binary matroids, Arts A-1045
11:10 - 11:35 Attila Sali (Alfréd Rényi Institute of Mathematics, Hungarian Academy of Sciences), CT5, A note on binary Armstrong codes, Arts A-1049

11:40 - 12:05 Brigitte Vallee (GREYC, CNRS), IM3, Typical depth of a digital search tree built on a general source, Arts A-1043
11:40 - 12:05 James Currie (University of Winnipeg), CM8, Abelian powers and patterns in words: problems and perspectives, Science SN-2101
11:40 - 12:05 Pavol Hell (Simon Fraser University), CM11, Matrix partitions, Science SN-2098
11:40 - 12:05 Ben Seamone (University de Montreal), CM9, Bounding a graph's weight choosability number, Arts A-1046
11:40 - 12:05 Torsten Ueckerdt (Karlsruhe Institute of Technology, Karlsruhe, Germany), CM10, Various Applications of L, Science SN-2105
11:40 - 12:05 Zhihan Gao (Department of Combinatorics and Optimization, University of Waterloo), CT6, An LP-based 3/2-approximation algorithm for the graphic s-t path TSP, Arts A-1045
11:40 - 12:05 Fanxuan Zeng (Universitat Autonoma de Barcelona), CT5, On the minimum distance of q-ary nonlinear codes, Arts A-1049

12:10 - 12:35 Alois Panholzer (Technische Universität Wien), IM3, Occurrences of exactly solvable PDEs in combinatorial problems, Arts A-1043
12:10 - 12:35 Mayssam Mohammadi Nevisi (Simon Fraser University), CM11, Counting Partitions of Graphs, Science SN-2098
12:10 - 12:35 Luke Schaeffer (University of Waterloo), CM8, Abelian powers in automatic sequences are not always automatic, Science SN-2101
12:10 - 12:35 Daniela Silvesan (Memorial University of Newfoundland), CM9, Cyclic, Simple and Indecomposable Three-Fold Triple Systems, Arts A-1046
12:10 - 12:35 Ryuhei Uehara (Japan Advanced Institute of Science and Technology, Nomi, Japan), CM10, The graph isomorphism problem on graphs with geometric representations, Science SN-2105
12:10 - 12:35 John Goldwasser (West Virginia University), CT6, Maximum density of exact copies of a subgraph of the d-cube in the n-cube, Arts A-1045

12:35 - 14:00 Lunch break

14:00 - 14:50 Miguel Anjos (École Polytechnique, Montréal), Plenary, Conic Optimization: Relaxing at the Cutting Edge, Bruneau IIC-2001

14:50 - 15:15 Coffee and nutrition, Bruneau IIC atrium

15:15 - 15:40 Henry Wolkowicz (University of Waterloo), IM4, Taking advantage of Degeneracy and Special Structure in Linear Cone Optimization, Arts A-1043
15:15 - 15:40 Aiden Bruen (Carleton University), CM14, Dickson's theorem: applications and generalizations, Arts A-1046
15:15 - 15:40 Darryn Bryant (University of Queensland), CM12, Repacking in cycle decompositions., Science SN-2098
15:15 - 15:40 Stephen Finbow (St. Francis Xavier), CM13, Equality in the Domination Chain in Planar Triangulisations, Science SN-2101
15:15 - 15:40 Joe Sawada (University of Guelph), CM15, An overview of Combinatorial Generation, Science SN-2105
15:15 - 15:40 Danielle Cox (Dalhousie University), CT8, All Terminal Reliability and Optimality, Arts A-1045
15:15 - 15:40 Daniel Krenn (TU Graz, Austria), CT7, The Width of ``Canonical'' Trees and of Acyclic Digraphs, Arts A-1049

15:45 - 16:10 Nathan Krislock (University of Britsih Columbia), IM4, BiqCrunch: a semidefinite-based solver for binary quadratic problems, Arts A-1043
15:45 - 16:10 Daniel Horsley (Monash University), CM12, Decomposing complete bipartite graphs into short cycles and related results, Science SN-2098
15:45 - 16:10 Ortrud Oellermann (University of Winnipeg), CM13, Domination and Digital Convexity Parameters, Science SN-2101
15:45 - 16:10 Aaron Williams (McGill University), CM15, Iterative Gray Codes, Science SN-2105
15:45 - 16:10 Yue Zhou (Otto-von-Guericke University of Magdeburg), CM14, Planar functions over finite fields with characteristic two, Arts A-1046
15:45 - 16:10 Mohan Gopaladesikan (Purdue University), CT7, Building Random Trees from Blocks, Arts A-1049
15:45 - 16:10 Lucas Mol (Dalhousie University), CT8, On the uniformity dimension of hypergraphs, Arts A-1045

16:15 - 16:40 Frauke Liers (Universität Erlangen-Nürnberg), IM4, Geometry of Network Design with Certain and Uncertain Demands, Arts A-1043
16:15 - 16:40 Rick Brewster (Thompson Rivers University), CM13, Broadcast domination and its dual multipackings, Science SN-2101
16:15 - 16:40 Petr Lisonek (Simon Fraser University), CM14, Construction X for quantum error-correcting codes, Arts A-1046
16:15 - 16:40 Barbara Maenhaut (University of Queensland), CM12, Cycle decompositions of complete multigraphs, Science SN-2098
16:15 - 16:40 Ryuhei Uehara (Japan Advanced Institute of Science and Technology), CM15, On generation of graphs with geometric representations, Science SN-2105
16:15 - 16:40 Krystal Guo (Simon Fraser University), CT8, Simple eigenvalues of vertex-transitive graphs and digraphs, Arts A-1045
16:15 - 16:40 Stephen Melczer (Simon Fraser University), CT7, Enumerating Lattice Walks in the Quarter Plane, Arts A-1049

16:45 - 17:10 Manuel Vieira (Universidade Nova Lisboa), IM4, Extracting information of unsatisfiable formulas using Semidefinite certificates of infeasibility, Arts A-1043
16:45 - 17:10 Peter Danziger (Ryerson University), CM12, Bipartite 2-factorisations of complete multipartite graphs, Science SN-2098
16:45 - 17:10 Michelle Edwards (University of Victoria), CM13, Independent Domination Bicritical Graphs, Science SN-2101
16:45 - 17:10 Kenza Guenda (University of Victoria), CM14, The equivalency problem for cyclic combinatorial objects, Arts A-1046
16:45 - 17:10 Xi Sisi Shen (McGill University), CM15, A "Hot Potato" transposition Gray code for permutations, Science SN-2105
16:45 - 17:10 Max Alekseyev (University of South Carolina), CT7, Unlabeled Motzkin numbers, Arts A-1049
16:45 - 17:10 Sadegheh Haghshenas (Memorial University of Newfoundland), CT8, Spectrum of Packing and Covering of the Complete Graph with Stars, Arts A-1045

17:15 - 17:40 Antoine Deza (McMaster University), IM4, Combinatorial, computational, and geometric approaches to the colourful simplicial depth, Arts A-1043
17:15 - 17:40 Andrea Burgess (Ryerson University), CM12, Orthogonally resolvable cycle decompositions, Science SN-2098
17:15 - 17:40 Ruth Haas (Smith College), CM13, The k-dominating graph, Science SN-2101
17:15 - 17:40 Jane Wodlinger (University of Victoria), CM14, Structural properties of Costas arrays, Arts A-1046
17:15 - 17:40 Terry McKee (Wright State University, Dayton Ohio, USA), CT8, Requiring Pairwise Nonadjacent Chords in Cycles, Arts A-1045

17:45 - 18:45 Problem Session -- Brett Stevens, Bruneau IIC-2001

19:00 - 22:00 Grad student reception, Bitters Restaurant and Lounge
 
mercredi 12 juin
8:15 - 8:50 Morning coffee, Bruneau IIC atrium

8:50 - 9:40 Reinhard Diestel (Universität Hamburg), Plenary, From pretty pictures to infinite matroids via graph homology: a surprising connection, Bruneau IIC-2001

9:40 - 10:10 Coffee and nutrition, Bruneau IIC atrium

10:10 - 10:35 Johannes Carmesin (Universität Hamburg), IM5, Canonical tree decomposition into highly connected pieces, Arts A-1043
10:10 - 10:35 Marco Buratti (Università degli Studi di Perugia), CM17, Cycle decompositions and their automorphism groups, Science SN-2098
10:10 - 10:35 Patrick W Fowler (University of Sheffield), CM19, Conjugated circuits, currents in benzenoids and equiaromaticity, Science SN-2101
10:10 - 10:35 Daniel Katz (California State University, Northridge), CM18, Weil Sums of Binomials with Three-Valued Spectra, Arts A-1046
10:10 - 10:35 Stuart Whittington (University of Toronto, Canada), CM16, Partially directed walks and polymer adsorption on striped surfaces, Science SN-2105
10:10 - 10:35 Suzanne Seager (Mount Saint Vincent University), CT9, Locating a Robber on a Caterpillar, Arts A-1045

10:40 - 11:05 Bojan Mohar (Simon Fraser University/University of Ljubljana), IM5, On median eigenvalues of graphs, Arts A-1043
10:40 - 11:05 Danny Dyer (Memorial University), CM17, Graceful Labellings of Triangular Cacti, Science SN-2098
10:40 - 11:05 Jing He (Carleton University), CM18, A new class of almost perfect sequences and a new family of Zero Correlation Zone sequences, Arts A-1046
10:40 - 11:05 Marni Mishna (Simon Fraser University, Canada), CM16, A combinatorial approach to lattice path asymptotics, Science SN-2105
10:40 - 11:05 Wendy Myrvold (University of Victoria), CM19, Models of Current Density Maps of Benzenoids, Science SN-2101
10:40 - 11:05 Hamideh Vosoughpour (University of Waterloo), CT9, Cops and Robbers in a Polygon, Arts A-1045

11:10 - 11:35 Jonathan Noel (McGill University), IM5, Choosability of Graphs with Bounded Order: Ohba's Conjecture and Beyond, Arts A-1043
11:10 - 11:35 Matthias Ernzerhof (University of Montreal), CM19, The zero-voltage conductance of nano-graphenes: Simple rules and, Science SN-2101
11:10 - 11:35 Xiang-dong Hou (University of South Florida), CM18, A Class of Permutation Binomials over Finite Fields, Arts A-1046
11:10 - 11:35 Heather Jordon (American Mathematical Society), CM17, Cycle Decompositions of Complete Graphs and Circulants, Science SN-2098
11:10 - 11:35 Aleks Owczarek (University of Melbourne, Australia), CM16, Exact solution of two friendly walks above a sticky wall with single and double interactions, Science SN-2105
11:10 - 11:35 Bill Kinnersley (Ryerson University), CT9, How long does it take to catch a robber?, Arts A-1045

11:40 - 12:05 Robert Šámal (Charles University), IM5, Cycle-continuous mappings -- order structure, Arts A-1043
11:40 - 12:05 Iain Crump (Simon Fraser University, Canada), CM16, Forbidden minors and Feynman graphs, Science SN-2105
11:40 - 12:05 Mark Giesbrecht (University of Waterloo), CM18, Decomposition of additive polynomials and matrix similarity classes, Arts A-1046
11:40 - 12:05 Sibel Ozkan (Gebze Institute of Technology), CM17, On the Hamilton-Waterloo Problem with uniform cycle sizes, Science SN-2098
11:40 - 12:05 Irene Sciriha (University of Malta), CM19, Molecular Graphs with Analogous Conducting Connections, Science SN-2101
11:40 - 12:05 Khalegh Mamakani (University of Victoria), CT9, Simple symmetric Venn diagrams with 11 and 13 curves, Arts A-1045

12:10 - 12:35 Gábor Simonyi (Hungarian Academy of Sciences), IM5, Comparing the local chromatic number of a digraph and its underlying undirected graph, Arts A-1043
12:10 - 12:35 Barry T Pickup (University of Sheffield), CM19, Effects of Pauli blockade on single-molecule conduction, Science SN-2101
12:10 - 12:35 Mateja Sajna (University of Ottawa), CM17, On the directed Oberwolfach Problem with equal cycle length, Science SN-2098
12:10 - 12:35 Michael Szafron (University of Saskatchewan, Canada), CM16, Using self-avoiding polygons to study DNA-Enzyme Interactions, Science SN-2105
12:10 - 12:35 David Thomson (Carleton University), CM18, On a conjecture of Golomb and Moreno, Arts A-1046
12:10 - 12:35 Bette Bultena (University of Victoria), CT9, Minimum Area Polyomino Venn Diagrams, Arts A-1045

12:35 - 14:00 Lunch break

14:00 - 14:50 Anne Condon (University of British Columbia), Plenary, Programming Molecules, Bruneau IIC-2001

14:50 - 15:15 Coffee and nutrition, Bruneau IIC atrium

15:15 - 15:40 Bahar Behsaz (Simon Fraser University), IM6, Turing Universality of DNA Self-Assembly Models at Temperature 1, Arts A-1043
15:15 - 15:40 Bruce Reed (McGill University), IM7, Variants of the Erdos-Sos Conjecture, Arts A-1046
15:15 - 15:40 Shonda Gosselin (University of Winnipeg), CM22, Cyclic decompositions of complete and complete multipartite uniform hypergraphs, Science SN-2098
15:15 - 15:40 Elizabeth Hartung (Massachusetts College of Liberal Arts), CM21, The Clar Structures of a Fullerene, Science SN-2101
15:15 - 15:40 Peter Sziklai (Eotvos Lorand University, Budapest, Hungary), CM20, The direction problem: old and new results, Science SN-2105
15:15 - 15:40 Susanna Ferreri (Brock University), CT10, ACYCLIC 5-CHOOSABLILITY OF PLANAR GRAPH WITHOUT ADJACENT SHORT CYCLES, Arts A-1045

15:45 - 16:10 Tom Bohman (Carnegie Mellon University), IM7, Self-correcting estimates for the triangle free process, Arts A-1046
15:45 - 16:10 Patricia Evans (University of New Brunswick), IM6, Finding RNA structure motifs, Arts A-1043
15:45 - 16:10 Andrzej Czygrinow (Arizona State University), CM22, Loose cycles in 3-uniform hypergraphs, Science SN-2098
15:45 - 16:10 Jack E Graver (Syracuse University), CM21, The Fries Structures of a fullerene, Science SN-2101
15:45 - 16:10 Qing Xiang (University of Delaware, USA), CM20, Constructions of difference sets and strongly regular graphs using cyclotomic classes, Science SN-2105
15:45 - 16:10 Asiyeh Sanaei (Brock University), CT10, Three-colourability of planar graphs without 5-cycles and triangular 3- and 6-cycles, Arts A-1045

16:15 - 16:40 Amin Coja-Oghlan (Goethe University Frankfurt/Main), IM7, Chasing the k-SAT threshold, Arts A-1046
16:15 - 16:40 David Sankoff (University of Ottawa), IM6, Fractionation, rearrangement, consolidation and reconstruction, Arts A-1043
16:15 - 16:40 Amin Bahmanian (University of Ottawa), CM22, 2-edge-connected fair detachments of $(\leq 3)$-graphs, Science SN-2098
16:15 - 16:40 Craig E Larson (Virginia Commonwealth University), CM21, Eigenvalues of Saturated Hydrocarbons, Science SN-2101
16:15 - 16:40 Brett Stevens (Carleton University, Canada), CM20, Linear feedback shift registers and covering arrays, Science SN-2105
16:15 - 16:40 Henry Martyn Mulder (Econometrisch Instituut, Erasmus Universiteit), CT10, Location functions on graphs: why is anonymity an issue?, Arts A-1045

16:45 - 17:10 Mike Molloy (University of Toronto), IM7, Clusters of solutions to random linear equations, Arts A-1046
16:45 - 17:10 Jijun Tang (University of South Carolina), IM6, Binary Encoding and Genome Rearrangement Analysis, Arts A-1043
16:45 - 17:10 Imdadullah Khan (Umm Al Qura University), CM22, Perfect matchings in uniform hypergraph with large vertex degree, Science SN-2098
16:45 - 17:10 Petr Lisonek (Simon Fraser University, Canada), CM20, Quantum codes from generalized quadrangles, Science SN-2105
16:45 - 17:10 Nico Van Cleemput (University of Gent), CM21, Spherical Tilings by Congruent Quadrangles, Science SN-2101
16:45 - 17:10 David Richter (Western Michigan University), CT10, Combinatorial gluings of outerplanar graphs, Arts A-1045

17:15 - 17:40 Max Alekseyev (University of South Carolina), IM6, Genome rearrangements: when intuition fails, Arts A-1043
17:15 - 17:40 David Galvin (University of Notre Dame), IM7, Colouring regular bipartite graphs, cubes and grids, Arts A-1046
17:15 - 17:40 Kathryn Haymaker (University of Nebraska - Lincoln, USA), CM20, Write once memory codes from finite geometries, Science SN-2105
17:15 - 17:40 Douglas J Klein (Texas A&M University at Galveston), CM21, Substitution-reaction posets in chemistry, Science SN-2101
17:15 - 17:40 Mateja Sajna (University of Ottawa), CM22, Eulerian-type properties of hypergraphs, Science SN-2098
17:15 - 17:40 Michael Barrus (Brigham Young University), CT10, Realization polytopes for the degree sequence of a graph, Arts A-1045

19:00 - 20:00 Reception sponsored by Elsevier, Bruneau IIC atrium

20:00 - 21:00 Robert Bosch (Oberlin College), Popular Lecture, Opt Art, Bruneau IIC-2001
 
jeudi 13 juin
8:15 - 8:50 Morning coffee, Bruneau IIC atrium

8:50 - 9:40 Benny Sudakov (University of California Los Angeles), Plenary, Induced Matchings, Arithmetic Progressions and Communication, Education ED-1020

9:40 - 10:10 Coffee and nutrition, Bruneau IIC atrium

10:10 - 10:35 Penny Haxell (University of Waterloo), IM8, Extremal hypergraphs for packing and covering, Arts A-1043
10:10 - 10:35 Kathleen Barnetson (Memorial University of Newfoundland), CM24, Searching for Class Uniformly Resolvable Partial Coverings, Arts A-1046
10:10 - 10:35 E. J. Janse van Rensburg (York University, Canada), CM23, Some results on inhomogeneous percolation, Science SN-2101
10:10 - 10:35 Michael D. Plummer (Vanderbilt University), CM26, A Problem On Well-covered Graphs, Science SN-2098
10:10 - 10:35 Alfred Wassermann (University of Bayreuth, Germany), CM25, Construction of $q$-analogs of Steiner systems, Science SN-2105
10:10 - 10:35 Richard Anstee (UBC Mathematics), CT11, Forbidden Families of Configurations, Arts A-1045
10:10 - 10:35 Ignacio M Pelayo (Universitat Politècnica de Catalunya, Barcelona, Spain), CT12, Nordhaus-Gaddum-type results for locating domination, Arts A-1049

10:40 - 11:05 John Lenz (University of Illinois at Chicago), IM8, Hypergraph Quasirandomness, Arts A-1043
10:40 - 11:05 Michael Braun (University of Darmstadt, Germany), CM25, $q$-Analog of Packing Designs, Science SN-2105
10:40 - 11:05 Sophie Burrill (Simon Fraser University, Canada), CM23, Using generating trees to construct Skolem sequences, Science SN-2101
10:40 - 11:05 Art Finbow (Saint Mary's University), CM26, On Well-Covered Planar Triangulations, Science SN-2098
10:40 - 11:05 Kseniya Garaschuk (University of Victoria), CM24, Fractional decompositions of dense graphs, Arts A-1046
10:40 - 11:05 Christopher Martin van Bommel (St. Francis Xavier University), CT12, An Extension of Parity Vertex Colourings, Arts A-1049
10:40 - 11:05 Ian Wanless (Monash University), CT11, Non-extendible latin cubes, Arts A-1045

11:10 - 11:35 Sergey Norin (McGill University), IM8, Forcing multidimensional graphons, Arts A-1043
11:10 - 11:35 Maarten De Boeck (Ghent University, Belgium), CM25, The Erd\H{o}s-Ko-Rado problem for geometries, Science SN-2105
11:10 - 11:35 Bill Sands (University of Calgary), CM24, Covering with intervals in distributive lattices, Arts A-1046
11:10 - 11:35 Chris Soteros (University of Saskatchewan, Canada), CM23, Combinatorics of the entanglement complexity of stretched polygons in a lattice tube, Science SN-2101
11:10 - 11:35 William Staton (University of Mississippi), CM26, Independence Polynomials of k-Trees, Science SN-2098
11:10 - 11:35 Raúl Falcón (University of Seville), CT11, Concurrence designs based on partial Latin rectangles autotopisms, Arts A-1045
11:10 - 11:35 Hediyeh Mashhadi Avaz Tehrani (Brock University), CT12, Edge-choosability of Planar Graphs, Arts A-1049

11:40 - 12:05 Mathias Schacht (Universität Hamburg), IM8, Sharp threshold vor van der Waerden's theorem, Arts A-1043
11:40 - 12:05 Tom Boothby (Simon Fraser University), CM23, Topological Metrics on Permutations, Science SN-2101
11:40 - 12:05 Karen Meagher (University of Regina), CM24, Minimum number of distinct eigenvalues of a graph, Arts A-1046
11:40 - 12:05 Sara Rottey (VUB (Vrije Universiteit Brussel), Belgium), CM25, The automorphism group of linear representations, Science SN-2105
11:40 - 12:05 David Tankus (Ariel University of Samaria), CM26, Weighted Well-Covered Graphs without Cycles of Lengths 4, 5, and 6, Science SN-2098
11:40 - 12:05 James Carraher (University of Nebraska--Lincoln), CT12, Finding compatible circuits in eulerian digraphs., Arts A-1049
11:40 - 12:05 Mathieu Loiselle (Concordia University), CT11, Design's Inspired by the Erdös-Ko-Rado Theorem, Arts A-1045

12:10 - 12:35 Jacques Verstraete (UCSD), IM8, Random Independent Sets in Hypergraphs, Arts A-1043
12:10 - 12:35 Jan De Beule (Ghent University, Belgium), CM25, Constructing Cameron-Liebler line classes with large parameter, Science SN-2105
12:10 - 12:35 Ermelinda DeLaVina (University of Houston--Downtown), CM26, Graffiti.pc on Independence, Science SN-2098
12:10 - 12:35 Shonda Gosselin (University of Winnipeg), CM24, Algebraic hypergraph decompositions, Arts A-1046
12:10 - 12:35 Karen Yeats (Simon Fraser University, Canada), CM23, Using combinatorics to understand Dyson-Schwinger equations, Science SN-2101
12:10 - 12:35 Aysel Erey (Dalhousie University), CT12, Chromatic Polynomials, Arts A-1049
12:10 - 12:35 Aneesh Hariharan (University of Washington), CT11, n-Graceful Blocks, Arts A-1045

12:35 - 14:00 Lunch break

14:00 - 14:50 Cheryl Praeger (The University of Western Australia), Plenary, Local transitivity properties of graphs and pairwise transitive designs, Bruneau IIC-2001

14:50 - 15:15 Coffee and nutrition, Bruneau IIC atrium

15:15 - 15:40 Daniel Horsley (Monash University), IM9, Embeddings of partial Steiner triple systems with few triples, Arts A-1043
15:15 - 15:40 Nancy Clarke (Acadia University), CM27, Oriented Injective Colouring, Arts A-1046
15:15 - 15:40 Doug Rall (Furman University), CM28, On Maximal Independent Sets in Cartesian Products, Science SN-2098
15:15 - 15:40 Steve Butler (Iowa State University), CT16, Unrolling residues to avoid progressions, Science SN-2101
15:15 - 15:40 Alejandro Erickson (University of Victoria), CT14, Domino tatami cover is NP-complete, Arts A-1045
15:15 - 15:40 Valentin Féray (CNRS, Université Bordeaux 1), CT15, Multi-parameter hook formula for labelled trees, Science SN-2105
15:15 - 15:40 Jan Goedgebeur (Ghent University), CT13, House of Graphs: a database of interesting graphs, Arts A-1049

15:45 - 16:10 Hadi Kharaghani (University of Lethbridge), IM9, Biangular lines in $\mathbb{R}^n$, Arts A-1043
15:45 - 16:10 Shannon Fitzpatrick (University of Prince Edward Island), CM27, Grundy Number and the Strong Product, Arts A-1046
15:45 - 16:10 Bert Hartnell (Saint Mary's University), CM28, Eternal Domination with Independent Guards, Science SN-2098
15:45 - 16:10 Andrzej Dudek (Western Michigan University), CT16, On generalized Ramsey numbers of Erd\H{o}s and Rogers, Science SN-2101
15:45 - 16:10 Patrick Gaskill (Virginia Commonwealth University), CT13, The Independence Number Project: Difficult Graphs and Conjectures, Arts A-1049
15:45 - 16:10 Bundit Laekhanukit (McGill University), CT14, Parameters of Two-Prover-One-Round Game and The Hardness of Connectivity Problems, Arts A-1045
15:45 - 16:10 José Plínio Santos (State University of Campinas-UNICAMP-Brazil), CT15, Further Applications of the two-line array for representing partitions, Science SN-2105

16:15 - 16:40 Joy Morris (University of Lethbridge), IM9, Generalised $n$-gons with symmetry conditions, Arts A-1043
16:15 - 16:40 Jochen Harant (Ilmenau University of Technology), CM28, Packing of isomorphic induced independent subgraphs, Science SN-2098
16:15 - 16:40 Ben Seamone (Universite de Montreal), CM27, Some results on strong edge colourings, Arts A-1046
16:15 - 16:40 Andrei Bulatov (Simon Fraser University), CT14, Counting CSPs and Datalog fixed points, Arts A-1045
16:15 - 16:40 Hovhannes Harutyunyan (Concordia University), CT13, Diametral Broadcast Graphs, Arts A-1049
16:15 - 16:40 Joon Yop Lee (POSTECH), CT15, Eulerian and Stirling numbers over multisets, Science SN-2105
16:15 - 16:40 Stanisław Radziszowski (Rochester Institute of Technology), CT16, New Computational Bounds for Ramsey Numbers $R(3,K_k-e)$, Science SN-2101

16:45 - 17:10 David Pike (Memorial University of Newfoundland), IM9, Cycle Extensions in PBD Block-Intersection Graphs, Arts A-1043
16:45 - 17:10 Craig Larson (Virginia Commonwealth University), CM28, The Independence Number Project, Science SN-2098
16:45 - 17:10 Margaret-Ellen Messinger (Mount Allison University), CM27, The Cop Number and Tree Decompositions, Arts A-1046
16:45 - 17:10 Puspal Bhabak (Concordia University, Montreal, Canada), CT13, Broadcast Problem in k-paths Connected at Two Junctions, Arts A-1049
16:45 - 17:10 Ross Churchley (Simon Fraser University), CT14, Algorithms and obstructions for tree-transverse matchings, Arts A-1045
16:45 - 17:10 Liana Yepremyan (McGill University), CT16, Sparse halves in dense triangle-free graphs, Science SN-2101

17:15 - 17:40 Doug Stones (Dalhousie University), IM9, Enumeration and symmetries of partial Latin rectangles, Arts A-1043
17:15 - 17:40 Chris Duffy (University of Victoria), CM27, Game Show Scheduling and Orderings of Elements of a Product, Arts A-1046
17:15 - 17:40 Ryan Pepper (University of Houston--Downtown), CM28, Recent Results on k-independence in graphs, Science SN-2098
17:15 - 17:40 Sirma Cagil Altay (Concordia University), CT13, Broadcasting on Kn{\"o}del graphs and minimum average broadcast graphs, Arts A-1049
17:15 - 17:40 Nana Li (Georgia State University), CT16, Union Closed Conjecture, Science SN-2101

17:45 Conference Ends

Commandites

Atlantic Association for Research in the Mathematical Sciences Centre de recherches mathmatiques The Fields Institute Pacific Institute for the Mathematical Sciences Socit mathmatique du Canada Université Memorial de Terre-Neuve